Spływy - Rzeka Chotla
Najważniejsze informacje:
– długość rzeki: 38 km
– długość odcinka na spływ kajakowy: 32 km + 30 km + 49 km
(Chotla + Radew + Parsęta)
– czas całkowity spływu rzeką: 6 dni
– poziom trudności: łatwa, średnia, trudna (w zależności od odcinka)
Charakterystyka rzeki Chotla
Rzeka Chotla, jest lewym dopływem rzeki Radew, źródła swoje ma w bukowym lesie położonym 1,5 km na północ od wsi Wełdkowo (gm. Tychowo). W górnym biegu rzeka ma wybitnie górski charakter, płynie w głęboko wciętym wąwozie, wśród głazów narzutowych. Dla kajakarzy rzeka dostępna jest na odcinku 32 km. Najbardziej wygodnym miejscem do rozpoczęcia spływu jest wieś Tyczewo. Kajaki wodujemy z mostu drogowego za wsią Tyczewo. Koryto rzeki jest szerokie od 5 do 6metrow, głębokość rzeki od 100 do 150 cm, nurt jak na taką małą rzekę jest dość wartki. Od miejscowości Tyczewo gdzie zaczynamy spływ do samego koryta rzeki RADEW płyniemy rzeką CHOTLĄ cały czas w lesie, podziwiając piękne krajobrazy, paprocie które porastają wysokie brzegi CHOTLI, dorównujące wysokości kilku piętrowych bloków mieszkalnych.
Warto wiedzieć
TRASA SPŁYWU (CHOTLA + RADEW + PARSĘTA)
W korycie rzeki jest bardzo dużo zwalonych drzew po których trzeba przeprawiać kajaki nie wychodząc z koryta rzeki. Doskonale nadaje się dla ludzi początkujących którzy chcą zaserwować sobie wysiłek fizyczny w formie przepraw przez przeszkody w rzece, zaletą jest płytkie koryto i przy wpadnięciu do wody lub ewentualnej wywrotce kajaka w czasie zabawy na drzewkach zawsze jest grunt pod nogami. Można nabrać w bezpieczny sposób wprawy przy pokonywaniu przeszkód w postaci zwalonych drzew w korycie rzeki i po zaliczeniu całej CHOTLI nie powinno już być problemów na dużo trudniejszych odcinkach PARSĘTY i RADWI, gdzie po wpadce do wody często nie ma gruntu pod nogami.
1.DZIEŃ SPŁYWU (TYCZEWO – RETOWO)
– długość trasy: 16 km
– czas spływu: 6 godzin
– poziom trudności trasy: trudna
Zaczynacie spływ za miejscowością TYCZEWO z mostu drogowego. Przy samym moście jest dogodna polana na biwak przed rozpoczęciem spływu. Pokonanie CHOTLI kajakiem do mostu betonowego w lesie za miejscowością RETOWO gdzie przy moście jest kolejna piękna polana na biwak, zajmie wam około 6 godzin. W korycie rzeki zwalone drzewa.
2.DZIEŃ SPŁYWU (RETOWO – ZASPY MAŁE)
– długość trasy: 9 km
– czas spływu: 5 godzin
– poziom trudności trasy: trudna
Następnego dnia dopływacie do MOSTU DROGOWEGO-ZASPY MAŁE gdzie na lewym brzegu jest duża polana na biwak. Spływ zajmie około 5 godzin. W korycie rzeki zwalone drzewa.
3.DZIEŃ SPŁYWU (ZASPY MAŁE – BIAŁOGÓRZYNO)
– długość trasy: 8 km
– czas spływu: 6 godzin
– poziom trudności trasy: trudna
Zaczynacie spływ przy moście drogowym w Krosinie i musicie dopłynąć do mostu drogowego w miejscowości Doble, ponieważ znowu na tym Kolejny dzień na CHOTLI płyniecie z ZASP MAŁYCH i po około 5 godzinach wpływacie rzeką CHOTLĄ w koryto rzeki RADEW. Kontynuujecie dalej spływ rzeką RADEW do BIALOGÓRZYNA przez około 1 godzinę. W BIAŁOGÓRZYNIE na końcu wioski na lewym brzegu duża polana na biwak. W korycie rzeki zwalone drzewa.
Następne dni kontynuujecie spływ rzeką RADEW do samego KARLINA,
gdzie rzeka RADEW wpływa w koryto rzeki PARSĘTY i płyniecie do samego KOŁOBRZEGU rzeką PARSĘTĄ.
DALEJ SPŁYW RZEKĄ RADEW
4.DZIEŃ SPŁYWU (BIAŁOGÓRZYNO – PETRICO)
– długość trasy: 14 km
– czas spływu: 5 godzin
– poziom trudności trasy: trudna
Z BIAŁOGÓRZYNA zaczynacie spływ rzeką RADEW i po około 5 godzinach spływu rzeką RADEW dopływacie do Kompleksu Wypoczynkowego Petrico-Park gdzie zostajecie na nocleg w hotelu lub domkach. Trasa prosta, płynąc na tym odcinku RADWI będziecie musieli przenieść kajaki jedynie przez jedną tamę pstrągarni w BIAŁOGÓRZYNIE, nie jest to problematyczne i nie zajmuje zbyt wiele czasu. Rzeka Radew na tym odcinku ma spokojny nurt jest płytka i bardzo czysta, miejscami zdarzy się wartki nurt i jakieś drzewko w rzece, które trzeba ominąć bez konieczności przenoszenia kajaków. W rzece widać dno, brzegi są łagodne łatwo wyjść na brzeg z rzeki, jest dużo miejsc ładnie położonych, gdzie można rozbić namiot na ,,dziki” biwak lub zrobić przerwę w czasie spływu na ognisko, grila, kąpiel lub wędkowanie . Niewiele jest miejsc na tym odcinku gdzie niema gruntu pod nogami w czasie ewentualnej wywrotki kajaka. Jedyne zwalone drzewa w poprzek rzeki występują na odcinku od mostu drogowego w NOSOWIE do mostu drogowego na trasie do BIAŁOGARDU. Jest to jedyne około 7 kilometrów rzeki z drzewkami, gdzie trzeba się pomęczyć. Można wysadzić CENNE PANIE I DZIECI ( chyba, że płyniecie z teściową ) na brzeg z którego idąc spacerkiem będą podziwiać wasze wyczyny niczym z filmu o ,,INDIANA JONSIE”, a wy możecie spróbować pokonać drzewka nie wyciągając kajaka na brzeg popisując się zręcznością, odwagą i zwierzęcą siłą , można wszystkie drzewka pokonać nie wychodząc na brzeg oczywiście musi być ciepły dzień. Lub możecie dopływać do niskich na tym odcinku brzegów przed drzewami i przenosić kajak brzegiem ( przeniosek na tym odcinku jest zaledwie kilka większość przeszkód można opłynąć). Jeżeli proponowana trasa jest dla was za długa możecie na nocleg pod dachem zatrzymać się przy moście drogowym w miejscowości NOSOWO w XIX w. PAŁACU w pokojach hotelowych www.nosowo.zn.pl , www.ckiw-nosowo.ohp.pl. Od PAŁACU do PETRICO jest około 11 kilometrów i w tym odcinek 7 kilometrów z drzewami, czas na przepłynięcie tego odcinka to około 2.5 godziny więc kończąc spływ z noclegiem w PAŁACU NOSOWO i rezygnując z noclegu w PETRICO i dalszej trasy spływu na ten dzień, na wodzie będziecie około 2.5 godziny.
DALEJ SPŁYW RZEKĄ PARSĘTĄ
5.DZIEŃ SPŁYWU (Stare Dębno – Osówko)
– długość trasy: 27 km
– czas spływu: 6 godzin
– poziom trudności trasy: łatwa
Spływ zaczynacie z PETRICO i musicie dopłynąć do łąki w Miechęcinie. Do przepłynięcia macie około 27 kilometrów rzeki i zajmie to wam około 6 godzin. Trasa dalej bardzo łatwa i nie uciążliwa. Płyniecie dalej rzeką RADWIĄ do KARLINA przepływacie kolejno – pod mostem drogowym trasy SZCZECIN-KOSZALIN , następnie pod mostem kolejowym trasy BIAŁOGARD-KOŁOBRZEG jesteście w KARLINIE. W Karlinie zaraz za mostem plaża gdzie można wykąpać się pod czujnym okiem ratownika WOPR w okresie letnim i odpocząć plażując się. Po wyjściu na na górę z plaży do miasta jest market Biedronka gdzie można zrobić zakupy na kolejne dni spływu. Zaraz przy plaży jest restauracja ,, SKARPA ” gdzie przez cały rok można zjeść ciepły obiad. W Karlinie jest wiele prywatnych małych pensjonatów gdzie można zostać na atrakcyjny nocleg pod dachem. Można zorganizować kilku dniowy spływ rzeką Radew w mniej sprzyjających warunkach pogodowych nocując pod dachem w Petrico lub Nosowie i następnie w Karlinie kontynuując spływ do Kołobrzegu. Płynąc dalej przepływacie pod mostem drogowym BIAŁOGARD – KARLINO z lewej strony macie mały wodospad, płyniecie kawałek dalej i przenosicie kajaki przez ZABYTKOWĄ WYSPĘ BISKUPIĄ dobijając do lewego brzegu. Wodujecie kajaki i po około 300m spływu rzeką RADWIĄ wpływacie bez przeszkód w rzekę PARSĘTĘ. Płynąc dalej przepływacie przez próg wodny w Karlinie (dodatkowe urozmaicenie spokojnej trasy). Od Karlina płynie się około 2 godziny do mostu drogowego we WRZOSOWIE pod którym się przepływa. Płynąc dalej po około 30 minutach spływu przenosicie kajaki przez próg wodny w Pyszce. Następnie po około 10 minutach dopływa się do atrakcyjnie położonej polany na prawym brzegu w Miechęcinie gdzie można rozbić się pod namioty. Jeżeli chcecie dzwonicie do nas i dowozimy was z MIECHĘCINA na nocleg z powrotem do PETRICO lub NOSOWA lub KARLINA a na następny dzień z powrotem dowieziemy was do MIECHĘCINA żebyście mogli kontynuować spływ do KOŁOBRZEGU.
6.DZIEŃ SPŁYWU (MIECHĘCINO-KOŁOBRZEG)
– długość trasy: 35 km
– czas spływu: 5 godzin
– poziom trudności trasy: łatwa
Spływ zaczynacie z łąki w MIECHĘCINIE i musicie dopłynąć do KOŁOBRZEGU. Do przepłynięcia macie około 35 kilometrów i zajmie to wam około 4-5 godzin. Spokojny całkowicie bez przeszkód szeroki odcinek rzeki PARSĘTY. Płynąc do Kołobrzegu przepływacie pod mostami drogowymi w Bardach i w Ząbrowie gdzie można na łąkach zrobić sobie przerwę. Wpływając do KOŁOBRZEGU pod pierwszym mostem drogowym ul. MŁYŃSKA musicie uważać na duże głazy w rzece pod mostem jest silny prąd w tym miejscu i trzeba uważać. Płyniecie pod lewą częścią mostu w odległości około 1 m od lewego filaru mostu. Tuż za mostem robicie ostry zwrot w lewo i wpływacie w KANAŁ DRZEWNY którym przepływając pod mostem drogowym ul. E. ŁOPUSKIEGO dopłyniecie do hali MILENIUM gdzie kończycie spływ. Dalej jest port rybacki i nieciekawy zapach. Lub- po przepłynięciu pod mostem drogowym ul. MŁYŃSKIEJ dopływacie do prawego brzegu ul RZECZNEJ gdzie kończycie spływ lub płyniecie dalej rzeka PARSĘTĄ i przepływacie kolejno pod mostem drogowym ul. E. ŁOPUSKIEGO i dalej pod mostem kolejowo-drogowym ul. SOLNA gdzie za mostem dobijacie do prawego brzegu przy ul. BULWAR ZACISZE lub ul. REJA gdzie kończycie spływ. Dalej są już wody terytorialne i port a Kapitan Portu nie wyraża zwykle zgody na wpływanie kajakiem do morza przez port ze względu na duży ruch statków. W okresie letnim w KOŁOBRZEGU między mostami drogowymi ul. MŁYŃSKIEJ i ul. E. ŁOPUSKIEGO na rzece PARSĘCIE są dwie fontanny i można urządzić sobie wyścigi kajakowe do o koła fontann.
© 2023 Piraci Parsęty | Design by rd dublinowski.pl