Spływy - Rzeka Rega
Najważniejsze informacje:
– długość rzeki: 167 km
– długość odcinka na spływ kajakowy: 131 km
– czas całkowity spływu rzeką: 8 dni
– poziom trudności: łatwa, średnia, trudna (w zależności od odcinka)
Charakterystyka rzeki Rega
Rega płynie na pojezierzu Zachodniopomorskim i Pobrzeżu Szczecińskim, posiada długość 167 km i powierzchnię dorzecza 2725 km2. Wypływa na wysokości 150m n.p.m na Pojezierzu Drawskim w okolicy wsi Bronowo, na południowy zachód od Połczyna Zdroju. Na rzece wybudowano dwie zapory ziemne, które utworzyły zbiorniki retencyjne: Liszewski i Rejowicki. Wody rzeki są czyste z wyjątkiem miast Reska i Gryfic. W dolnym biegu na tarło wpływają do Regi łososie i trocie. Rega posiada najdłuższy bieg, spośród wszystkich rzek polskiego pobrzeża Bałtyku i najbardziej wyrównany oraz najmniejszy spadek doliny rzecznej. Jest szlakiem łatwym, lecz miejscami dość uciążliwym w górnym i środkowym biegu. Pod względem krajobrazu nie ustępuje najpiękniejszym rzekom Pomorza : Brdzie, Drawie. Szlak Regi należy do ładniejszych szlaków kajakowych Polski i stanowi dużą wartość pod względem krajoznawczo – przyrodniczym. Rzeka z rzadka przepływa przez większe kompleksy leśne, a mimo to spływ nią robi wrażenie ciągłego przebywania wśród lasów, gdyż brzegi porośnięte są na znacznej długości kępami krzewów i drzew, co nadaje rzece malowniczy i śródleśny charakter. Olchy, wierzby i dęby oraz niewielkie zagajniki sosnowe z domieszką brzozy i buku urozmaicają otoczenie. Brzegi są dość wysokie i trudnodostępne, zarośnięte prócz drzew i krzewów różnorodnymi gatunkami roślin. Pochylone i zatopione w korycie drzewa, gęste krzewy oraz zwisające gałęzie przydają wędrówce wrażeń i podnoszą jej atrakcyjność.
Warto wiedzieć
TRASA SPŁYWU
Spływy kajakowe przy wysokiej wodzie, na wiosnę lub po obfitych opadach deszczu, można już zacząć od mostu drogowego ze Świdwina do Złocieńca w odległości 1,5 km od wsi BIERZWNICA ale na tym odcinku do samego ŚWIDWINA koryto rzeki jest wąskie, porastające krzakami, w nurcie rzeki licznie zwalone drzewa które razem z progami wodnymi na całej trasie spływu wymuszają liczne, krótkie, kilkumetrowe przenioski kajaków. Odcinek spływu ciężki coś dla prawdziwych surviwalowców, nie nadaje się na spływ z bagażami w kajaku, ze względu na liczne przenioski kajaka, momentami spływ przeradza się w przebijanie się przez drzewa i krzaki w korycie rzeki.
Spływy indywidualne najlepiej zacząć od Świdwina z mostu drogowego między ul. Sportową a ul. Łokietka. Śmiało można płynąć z bagażami kilkudniowymi w kajaku. Od Świdwina do jeziora Rejowickiego (Gryfickiego) trasa spływu zróżnicowana, miejscami zwalone drzewa w nurcie, następnie odcinki bez przeszkód i znowu odcinki ze zwalonymi drzewami lub wierzbami zarastającymi koryto rzeki, co sprawia momentami trudności podczas spływu i konieczność krótkich przeniosek, lub spędzenia godziny płynąc w wierzbach by znowu na odcinku bez przeszkód delektować się lenistwem i widokami, dzięki temu spływ nie jest nudny i monotonny. Od Gryfic płynie się już znacznie łatwiej do samego Mrzeżyna gdzie można zostać na biwak nad morzem, lub wpłynąć do morza, jeżeli sprzyja nam pogoda i nie ma wysokich fal, które mogły by rozbić kajak o falochrony. W Mrzeżynie po odpoczynku na biwaku można przy dobrej pogodzie cofnąć się korytem REGI pod prąd na krótkim odcinku i wpłynąć w STARĄ REGĘ którą dopłyniemy z MRZEŻYNA do jeziora RESKO PRZYMORSKIE następnie do DŹWIRZYNA gdzie po zjedzeniu smażonej pysznej rybki można wrócić morzem do Mrzeżyna z powrotem na biwak oczywiście przy sprzyjającej pogodzie i spokojnym morzu, nie zapominając o powiadomieniu Kapitanatu Portu o spływie morzem. Trasa spływu MRZEŻYNO – DŹWIRZYNO – MRZEŻYNO liczy 19 kilometrów i jest przy (spokojnym morzu) miłym dniem, kończącym kilkudniowy spływ kajakowy rzeką REGĄ.
Spływy indywidualne na trasie ŚWIDWIN – MRZEŻYNO, podzielone na odcinki między dogodnymi miejscami na biwaki, biorąc pod uwagę, że płyniecie z bagażami i nie jest Wam za lekko. Można wydłużyć proponowane trasy spływu i połączyć dwudniowe odcinki w jednodniowy pokonując dłuższy odcinek podczas spływu.
1. DZIEŃ SPŁYWU (Świdwin – elektrownia Prusinowo)
– długość trasy: 16 km
– czas spływu: 4 godzin
– poziom trudności trasy: średnia
Spływ zaczynacie na moście w Świdwinie między ul. Sportową a ul. Łokietka. Płyniecie do tamy elektrowni Prusinowo gdzie na terenie elektrowni jest dogodna polana na rozbicie namiotów za zgodą operatora. Czas spływu około 4 godziny, może być dłuższy zależy, jak kto płynie. Na trasie spływu trzy progi wodne i konieczność przeniesienia kajaków na krótkich odcinkach.
2.DZIEŃ SPŁYWU (Elektrownia Prusinowo – mostek Łobez)
– długość trasy: 13 km
– czas spływu: 5 godzin
– poziom trudności trasy: średnia
Startujecie z elektrowni i płyniecie za Łobez do mostku leśnej ścieżki ekologicznej z Łobza, gdzie na prawym brzegu jest duża polana przy lesie i można rozbić się pod namioty. Wyjście z wody na wysoki brzeg niedogodne, ale bardzo atrakcyjne miejsce na biwak. Czas spływu około 5 godzin. Na trasie spływu tama w Łobzie gdzie jest konieczność przenoszenia kajaków i próg wodny w Łobzie, który przy wysokim poziomie wody można przepłynąć. W Łobzie po przepłynięciu pod mostem ul. Obrońców Stalingradu na lewym brzegu sklep ,,NETTO” i można zrobić zakupy. Zdarzą się podczas spływu odcinki z wierzbami zarastającymi koryto rzeki i drzewkami w rzece, ale nie powinny sprawić trudności.
3.DZIEŃ SPŁYWU (mostek za ŁOBZEM – ruiny przed mostem)
– długość trasy: 17 km
– czas spływu: 6 godzin
– poziom trudności trasy: średnia
Zaczynacie spływ z polany przy mostku i płyniecie do dużej polany na lewym brzegu z ruinami zabudowań około 10 minut spływu przed mostem Starogard – Łagiewniki. Doskonała duża polana na biwak, można palić ognisko i jest łagodne wyjście z wody na brzeg. Czas spływu około 5-6 godzin. Na trasie spływu na krótkich odcinkach znajdą się miejscami wierzby zarastające koryto nad taflę wody i zwalone drzewa w poprzek rzeki, pod którymi, lub po których przepłyniecie.
4.DZIEŃ SPŁYWU (ruiny przed mostem – polana w Resku)
– długość trasy: 9 km
– czas spływu: 4 godzin
– poziom trudności trasy: średnia
Startujecie z polany gdzie byliście na biwaku i płyniecie, do Reska gdzie 3 minuty spływu od tamy pod mostem ul. Jedności Narodowej jest na prawym brzegu pomost i łąka prywatnej posesji gdzie może rozbić się pod namioty nawet bardzo duża grupa kajakarzy i można palić ogniska. Czas spływu około 4 godziny. Na trasie spływu jedynie tama pod mostem ul. Jedności Narodowej w Resku, gdzie dobijacie do schodów w prawym brzegu i trzeba przenieść kajaki za most przez ruchliwą ulicę. Można w Resku na moście iść do restauracji lub zrobić zakupy. W rzece na trasie spływu zdarzą się i drzewka i wierzby.
5.DZIEŃ SPŁYWU (Resko – Płoty Internat)
– długość trasy: 18 km
– czas spływu: 6 godzin
– poziom trudności trasy: średnia
Startujecie z posesji w Resku i płyniecie do Płot gdzie na lewym brzegu za tamą pod mostem ul. Padarewskiego jest renesansowy budynek pałacowy byłego Internatu Zespołu Szkół rolniczych gdzie można za zgodą dyrektora zostać na nocleg w spartańskich warunkach pokoi Internatu albo rozbić się na terenie byłego parku dworskiego, bardzo ładne miejsce. Czas spływu około 6 godzin. Na trasie spływu tama w Żerzynie z krótką przeniosą kajaków, jezioro Lisowskie, które przepłyniecie w około 50 minut na końcu którego również tama i niesiemy kajaki, następnie tama w Płotach przez którą też przenioska ale za nią już miejsce na odpoczynek i biwak na terenie byłego Internatu.
6.DZIEŃ SPŁYWU (Resko – Płoty Internat)
– długość trasy: 24 km
– czas spływu: 7 godzin
– poziom trudności trasy: średnia
Wypływacie z terenu Internatu w Płotach i trzeba dopłynąć do mostu dla pieszych między wioskami Dziadowo – Skalin. Przy moście w wiosce Skalin na prawym brzegu jest duża łąka przy trawiastym boisku gdzie można rozbić się na biwak. Czas spływu około 7 godzin. Na trasie spływu tama na końcu jeziora Rejowickiego (Gryfickiego) i konieczna przenioska kajaków, następnie tama za mostkiem dla pieszych ul. Strzeleckiej w Gryficach gdzie też musicie przenieść kajaki. Jezioro Rejowickie przepłyniecie w około 2 godziny.
7.DZIEŃ SPŁYWU (most z Dziadowa do Skalina – Mrzeżyno)
– długość trasy: 33 km
– czas spływu: 7 godzin
– poziom trudności trasy: średnia
Startujecie z polany biwakowej w wiosce Skalin i dopłyniecie już do samego Mrzeżyna. W Mrzeżynie przed mostem drogowym wpływacie w zatoczkę w prawym brzegu gdzie jest pole namiotowe czynne od 1 maja do 1 października. Są prysznice, toalety, świetlica z TV, można palić ogniska. Jak popłyniecie pod mostem w Mrzeżynie to po 5 minutach spływu od mostu kanałem wpłyniecie bez przeszkód do morza i możecie zaparkować kajaki na plaży. Warunkiem wpłynięcia do morza jest dobra pogoda i małe fale spokojnego morza. Przy dużych falach, kajak uderzy w falochron i może być niemiła historia. Czas spływu od Skalina do Mrzeżyna około 7 godzin. Na trasie spływu jedynie jedna tama i konieczność przenoszenia kajaków w Trzebiatowie na rzece Redze lub jedna tama na Kanale Młynówki gdzie też musicie przenieść kajaki na krótkim odcinku. Możecie przez Trzebiatów popłynąć rzeką Regą lub kanałem Młynówki, który najpierw wypływa z Regi, aby dalej do niej wpłynąć.
8.DZIEŃ SPŁYWU (Mrzeżyno – Dźwirzyno)
– długość trasy: 19 km
– czas spływu: 6 godzin
– poziom trudności trasy: średnia
Po 7 dniach spływu rzeką Regą możecie odpocząć na biwaku w Mrzeżynie, jeżeli jest ładna pogoda i są chęci można 8 dzień popłynąć pod prąd na krótkim odcinku rzeką Regą i wpłynąć w kanał Starej Regi w okolicach mostu drogowego z Mrzeżyna do Trzebiatowa, gdzie trzeba przenieść kajaki przez stację Pomp w Mrzeżynie na krótkim odcinku. Płynąc dalej Starą Regą płyniecie do Jeziora Resko Przymorskie, po drodze spływu konieczna przenioska kajaków przez podwójny most dawnej drogi czołgowej Mrzeżyno – Roby pod którymi nie da się przepłynąć z powodu nasypu pod mostem. Następnie przenosicie kajaki przez tamę na początku Jeziora Resko Przymorskie, którym dopłyniecie do Dźwirzyna. Płynąc przez Jezioro Resko przymorskie trzymacie się lewego brzegu gdzie wśród trzcin jest wejście w kanał z jeziora do Dźwirzyna którym dopłyniecie do morza. Płynąc jeziorem będzie konieczność omijania rzędów drewnianych palików na siatki rybackie wbitych od lewego brzegu w głąb jeziora. Jeżeli nie wpłyniecie w kanał w lewym brzegu do Dżwirzyna to następny kanał przed cyplem z charakterystyczną dużą rzeźbą na końcu cypla zaprowadzi Was do Portu Jachtowego w Dźwirzynie gdzie można odebrać kajaki w razie niedogodnej pogody, lub możecie wpłynąć w trzeci kanał w lewym brzegu za cyplem z rzeźbą, który doprowadzi Was do ośrodka wczasowego w Dźwirzynie "MAZURY NAD MORZEM" gdzie możecie zostać na biwak pod namioty, lub wynająć domki. Jeżeli wpłynęliście w pierwszy kanał dopłyniecie do Dźwirzyna gdzie możecie zjeść pyszną, smażoną, świeża rybkę i po odpoczynku, jeżeli jest ładna pogoda i spokojne morze – możecie wrócić morzem trzymając się pasa nadmorskiego z powrotem na biwak w Mrzeżynie. Trasa spływu Mrzeżyno (STARĄ REGĄ) do Dźwirzyna i powrót morzem na biwak w Mrzeżynie to jedyne 19 km do pokonania. Z Mrzeżyna do Dżwirzyna Starą Regą i jeziorem Resko Przymorskie dopłynie się w około 3 godziny. Powrót morzem nie powinien zająć Wam więcej niż 3 godziny.
© 2023 Piraci Parsęty | Design by rd dublinowski.pl