Spływy Rzeką Radew
Najważniejsze informacje:
– długość rzeki: 83 km
– długość odcinka na spływ kajakowy: 80 km + 49 km (Radew + Parsęta)
– czas całkowity spływu rzeką: 6 dni
– poziom trudności: łatwa, średnia, trudna (w zależności od odcinka)
Charakterystyka rzeki Radew
Rzeka Radew, największy dopływ rzeki Parsęty, stanowi około 34% całej powierzchni zlewni Parsęty. Spadek rzeki wynosi 69m. Ma bogato rozwiniętą siec dopływów, a jej górne odcinki znajdują się na terenach wodonośnych, z których pobierana jest woda pitna studniami głębinowymi dla miasta Koszalina. Rzeka praktycznie na całej swojej długości przepływa przez tereny zalesione jest malowniczo położona, woda jest bardzo czysta, brzegi są niskie i łatwo jest wyjść z wody na brzeg. Nurt na Radwi jest słabszy niż na Parsęcie. W latach 1912-1922 na Radwi utworzono dwa zbiorniki zaporowe; jezioro Rosnowskie (189ha) i jezioro Hajka(92ha) przez które przepływa rzeka Radew.
Warto wiedzieć
Na spływy kajakowe RADWIĄ dla początkujących kajakarzy nadają się odcinki od Mostowa do Kołobrzegu, a od KWIECKA do MOSTOWA są to bardziej przeprawy przez dwa dni niż spływu – ciężkie przez koryto rzeki – wyłącznie dla profesjonalistów, rzeka jest bardzo ciężka na tym odcinku!!!
Na ciężkich odcinkach zalecane płynięcie siedząc pojedynczo w kajaku ze względu na wygodniejsze przeprawianie przez drzewa żeby w nocy nie zostać na rzece bez możliwości odbioru kajaków i dojazdu!!!
Zaczynacie spływ nad jeziorem Kwiecko w miejscowości Żydowo z którego początek bierze rzeka Radew. Nad jeziorem jest pole namiotowe gdzie możecie przenocować zanim zaczniecie spływ i walkę z pierwszym dwudniowym ciężkim odcinkiem do MOSTOWA gdzie zaczyna się następne jezioro ROSNOWO. Na jeziorze KWIECKO jest wyspa porośnięta lasem, którą można zwiedzić po dopłynięciu kajakiem. Spływ przez całe jezioro Kwiecko zajmuje około 1 godziny, dopływacie do tamy na końcu jeziora gdzie trzeba przenieść kajaki i wodujecie w rzece Radew która wypływa przez tamę z jeziora. TRUDNA TRASA DUŻO ZWALONYCH DRZEW W KORYCIE RZEKI, BRAK MIEJSC DO ODBIORU KAJAKÓW!!!
MOST DROGOWY NA TRASIE MOSTOWO -Lubowo- CHOCIMINO do MOSTU DROGOWEGO w MOSTOWIE początek jeziora ROSNOWO gdzie rz. RADEW wpływa w j. ROSNOWO jest trudnym odcinkiem i uciążliwym. Rzeka jest wąska jest dużo zwalonych drzew i trzeba się pomęczyć pokonując przeszkody, wykazać się zręcznością i siłą fizyczną jest to tylko ok. 18 km rzeki coś dla koneserów lubiących towarzystwo natrętnych robali i owadów. Następnie wpływamy w piękne j. ROSNOWO gdzie możemy rozbić się na biwak po trudach walki z rzeką. TRUDNA TRASA DUŻO ZWALONYCH DRZEW W KORYCIE RZEKI, BRAK MIEJSC DO ODBIORU KAJAKÓW!!!
Spływ rz. RADWIĄ można również zacząć w m. MOSTOWO płyniemy przez piękne jezioro ROSNOWO otoczone lasem z czystą wodą. Sztucznym kanałem wodnym łączącym j. ROSNOWO z j. HAJAKA ( RADEW na odcinku Rosnowo-Hajka jest zbyt płytka do przepłynięcia ze względu na elektrownie które pobierają z niej wodę) dopłyniemy do I elektrowni j. HAJAKA wybudowanej w 1922r wciąż funkcjonującej, którą można obejrzeć od środka po uzyskaniu zezwolenia. Przepływamy j. HAJKE również przepięknie położone w śród lasów i dopływamy do II elektrowni na końcu j. HAJKA wybudowanej w 1912r. która również funkcjonuje. Zostajemy na biwak nad j. HAJKA i następnego dnia zaczynamy spływ rz. RADWIĄ wypływającą z j. HAJAKA aż do samego Karlina i dalej rz. PARSĘTĄ do samego KOŁOBRZEGU.
Odcinek rz. RADEW od j. HAJKA do KARLINA jest spokojny i nieuciążliwy. Rzeka nie ma mocnego prądu, brzegi są łagodne i można swobodnie wychodzić z rzeki na przerwy z ogniskiem lub grilem w czasie spływu. Płynąc na tym odcinku będziemy zmuszeni przenieść kajaki jedynie przez trzy tamy : młyn w Niedalinie, metalowa śluza pstrągarni w Bardzlinie, metalowa śluza pstrągarni w Białogórzynie, nie jest to problematyczne i nie zajmuje zbyt wiele czasu. Jedyne zwalone drzewa w poprzek rzeki jakie możemy napotkać są na krótkim odcinku między mostem drogowym NOSOWO a mostem drogowym trasy KOSZALIN-BIAŁOGARD (około 7km) można łatwo wychodzić z wody na niskie brzegi i przenosić kajaki omijając zwalone drzewa, lub panie z dziećmi wysadzić na brzeg i spróbować pokonać samemu w kajaku zwalone drzewa (wykazując się zręcznością małpy i siłą słonia ) nie zaliczając wywrotki !!! ogromna satysfakcja lub zabawa z porażki . Rzeka RADEW jest bardzo czystą rzeką i malowniczo położoną, można podczas spływu spotkać łabędzie i kaczki które będą nam towarzyszyć w czasie spływu na niektórych odcinkach rzeki.
W Karlinie przenosimy kajaki przez mały wodospad i rzeką Radwią wpływamy w rzekę Parsętę. Możemy dalej bez przeszkód przez kolejne około 49km kontynuować spływ kajakowy rzeka Parsętą do samego Kołobrzegu, z noclegiem pod namiotami i ogniskiem na polanach przy mostach drogowych w Bardach lub Ząbrowie, lub dowieziemy was na nocleg z powrotem do Petrico lub Pałacu w Nosowie.
TRASA SPŁYWU (RADEW + PARSĘTA)
1.DZIEŃ SPŁYWU (JEZIORO KWIECKO – MOST LUBOWO)
– długość trasy: 11 km
– czas spływu: 6 godzin
– poziom trudności trasy: trudna
Czas spływu około 6 godzin – najwygodniej płynąć siedząc w kajaku dwuosobowym pojedynczo z podręcznym bagażem – można rozbić się na nocleg w dowolnym miejscu nie trzeba płynąć do mostu gdzie można dojechać samochodem dowożąc sprzęt na biwak. TRUDNA TRASA DUŻO ZWALONYCH DRZEW W KORYCIE RZEKI, BRAK MIEJSC DO ODBIORU KAJAKÓW !!!
Zaczynacie spływ nad jeziorem Kwiecko w miejscowości Żydowo z którego początek bierze rzeka Radew. Nad jeziorem jest pole namiotowe gdzie możecie przenocować zanim zaczniecie spływ i walkę z pierwszym dwudniowym ciężkim odcinkiem do MOSTOWA gdzie zaczyna się następne jezioro ROSNOWO. Na jeziorze KWIECKO jest wyspa porośnięta lasem, którą można zwiedzić po dopłynięciu kajakiem. Spływ przez całe jezioro Kwiecko zajmuje około 1 godziny, dopływacie do tamy na końcu jeziora gdzie trzeba przenieść kajaki i wodujecie w rzece Radew która wypływa przez tamę z jeziora. Przez pierwsze około 30 minut ciągniecie kajak za sobą idąc po kostki w rzece dużo kamieni i zwalonych drzew. Dalej już jest lepiej większy poziom wody i można śmiało wsiadać w kajak. Po następnych około 30 minutach dopływacie do trzcin zarastających koryto rzeki, w których wąskim przesmykiem płyniecie grzecznie kajakami gęsiego przez kolejne 60 minut ( klimatyczne widoki jeżeli ktoś oglądał film ,,ANAKONDA” będzie wiedział o co chodzi brakuje tylko węży i krokodyli – ale całkiem przyjemnie się płynie ). Następne 40 minut dopływacie do starego betonowego mostu PKP gdzie za nim na prawym brzegu przyzwoite miejsce na odpoczynek z ławami i stolikami na tej trasie nie ma już trzcin tylko piękna rzeka Radew zwały i zwały drzew w poprzek rzeki, gdzie trzeba się przeprawiać masę drzew leży w korycie rzeki i jest ciężko. Po kolejnych 2 godzinach dopływacie do mostu drogowego na trasie Mostowo – LUBOWO, CHOCIMINO , na lewym brzegu w odległości około 50 m od koryta rzeki mała polana z ławką i stolikiem gdzie możecie się rozbić na biwak i można na to miejsce dowieść samochodem bagaże.
2.DZIEŃ SPŁYWU (MOST LUBOWO – MOSTOWO)
– długość trasy: 18 km
– czas spływu: 8 godzin
– poziom trudności trasy: trudna
Czas spływu około 8 godzin – najwygodniej płynąc siedząc w kajaku dwuosobowym pojedynczo z podręcznym bagażem-można rozbić się na nocleg w dowolnym miejscu nie trzeba płynąć do mostu gdzie można dojechać samochodem dowożąc sprzęt na biwak. TRUDNA TRASA DUŻO ZWALONYCH DRZEW W KORYCIE RZEKI, BRAK MIEJSC DO ODBIORU KAJAKÓW!!!
Trasa spływu zróżnicowana dużo zwalonych drzew w korycie rzeki i trzeba się po nich przeprawiać nie wyciągając kajaka na brzeg. Na trasie są długie odcinki gdzie nie ma w ogóle zwalonych drzew prąd sennie płynie, warto wtedy przycisnąć na wiosłach żeby nadrobić stracony czas na przeprawach po drzewach i dotrzeć do zmierzchu do Mostowa gdzie możemy dojechać po kajaki lub z bagażami. Po drodze między mostami nie ma możliwości odbioru kajaków. Na całej trasie piękne lasy i dzikie miejsca na odpoczynek lub biwaki. Po dopłynięciu do MOSTOWA przed mostem drogowym na prawym brzegu GRIL – BAR można zjeść ciepły posiłek. Na lewym brzegu za mostem drogowym ośrodek agroturystyczny ,,CZAPLA” tel. +48 94 318 3049 gdzie możemy zostać na nocleg. Na prawym i lewym brzegu jeziora ROSNOWO (189ha) bardzo dużo dogodnych miejsc na rozbicie namiotów.
3.DZIEŃ SPŁYWU (MOSTOWO – NIEDALINO)
– długość trasy: 15 km
– czas spływu: 4 godzin
– poziom trudności trasy: łatwa
Spływ zaczynacie przy moście drogowym w miejscowości MOSTOWO i musicie dopłynąć do tamy II elektrowni jeziora HAJKA (elektrownia NIEDALINO). Do przepłynięcia macie odcinek około 15 kilometrów i zajmie to wam około 4 godziny (wiosłując średnim tempem i płynąc najkrótszą drogą przez jeziora ROSNOWO i HAJKĘ). Warto poświęcić więcej czasu na ten odcinek spływu (przecież nie musicie się nigdzie spieszyć ). Płyniecie przez piękne, położone w otoczeniu lasu jezioro ROSNOWO (189ha) które ma typowy charakter jeziora rynnowego (długie, wąskie i głębokie) z malowniczą sosnową wyspą. Po obu stronach jeziora znajduje się na brzegach wiele dogodnych miejsc na rozbicie namiotów, kąpiele, grilowanie i wędkowanie. Dopływacie na końcu jeziora do miejscowości ROSNOWO, gdzie znajduje się pole namiotowe, ośrodki wczasowe, sklepy. Znajduje się tam również zapora(nie jest to jednak prawdziwy koniec jeziora, gdyż odnoga zbiornika ROSNOWO skręca tu w lewo, czego z daleka nie widać). Odradzam dalszą trasę starym korytem rzeki RADWI ze względu na małą ilość wody, która tylko przesącza się przez stalową śluzę. Jezioro ROSNOWO z jeziorem HAJKA łączy kanał energetyczny, którym możemy płynąć po uprzednim uzyskaniu pozwolenia. Wlot kanału znajduje się 300m dalej po lewej stronie od metalowej śluzy. Z jeziora ROSNOWO wpływamy bez przeszkód pod mostem drogowym w kanał elektrowni i płyniemy kanałem bez przeszkód przepływając kolejno pod trzema mostkami kanału do I elektrowni jeziora HAJKA (elektrownia ROSNOWO wybudowana w 1929r. po uzyskaniu pozwolenia można zobaczyć wciąż działające i wytwarzające prąd urządzenia z tamtego roku- wiadomo niemiecka technologia ). Przed elektrownią dobijamy do prawego lub lewego brzegu i zmuszeni jesteśmy przenieść kajaki na drugą stronę elektrowni. Wodujemy kajaki w jeziorze Hajka (92ha) również malowniczo położone w lesie sosnowym. Na brzegach jeziora jest kilka miejsc biwakowych oraz plaż nadających się na grilowanie, wędkowanie i kąpiele. Jezioro HAJKA kończy II elektrownia ( elektrownia NIEDALINO wybudowana w 1919r po uzyskaniu zezwolenia można zobaczyć oryginalne i wciąż wytwarzające prąd urządzeniami z tamtych lat -naprawdę niesamowici są ci Niemcy ). Tu znowu konieczna przenioska kajaków. Za tamą na prawym brzegu nad samą rzeką RADEW znajduje się gospodarstwo agroturystyczne państwa CHROSTOWSKICH tel. Dom 318 3594 tel. Kom. 608440012 możecie rozbić namioty albo przenocować w domkach 5 osobowych, miejsc jest na 30 osób.
4.DZIEŃ SPŁYWU (NIEDALINO – PETRICO)
– długość trasy: 33 km
– czas spływu: 8 godzin
– poziom trudności trasy: średnia
Spływ zaczynacie przy tamie elektrowni NIEDALINO i musicie dopłynąć do COMPLEKSU PETRICO www.petrico-park.pl przed KARLINEM gdzie znowu możecie zostać na nocleg pod dachem. Przed COMPLEKSEM PETRICO jest również możliwość nocleo w Pałacu w Nosowie. Na terenie Pałacu Nosowo można zostać na nocleg w pokojach hotelowych www.nosowo.zn.pl www.ckiw-nosowo.ohp.pl . Do przepłynięcia macie odcinek około 33 kilometrów i zajmie to wam około 8 godzin. Trasa prosta, płynąc na tym odcinku RADWI będziecie musieli przenieść kajaki jedynie przez trzy tamy-młyn w NIEDALINIE, metalowa śluza pstrągarni w BARDZLINIE i metalowa śluza pstrągarni w BIAŁOGÓRZYNIE, nie jest to problematyczne i nie zajmuje zbyt wiele czasu. Rzeka Radew na tym odcinku ma spokojny nurt jest płytka i bardzo czysta, miejscami zdarzy się wartki nurt i jakieś drzewko w rzece, które trzeba ominąć bez konieczności przenoszenia kajaków. W rzece widać dno, brzegi są łagodne łatwo wyjść na brzeg z rzeki, jest dużo miejsc ładnie położonych, gdzie można rozbić namiot na ,,dziki” biwak lub zrobić przerwę w czasie spływu na ognisko, grila, kąpiel lub wędkowanie. Niewiele jest miejsc na tym odcinku gdzie niema gruntu pod nogami w czasie ewentualnej wywrotki kajaka. Jedyne zwalone drzewa w poprzek rzeki występują na odcinku od mostu drogowego w NOSOWIE do mostu drogowego na trasie do BIAŁOGARDU. Jest to jedyne około 7 kilometrów rzeki z drzewkami, gdzie trzeba się pomęczyć. Można wysadzić CENNE PANIE I DZIECI (chyba, że płyniecie z teściową ) na brzeg z którego idąc spacerkiem będą podziwiać wasze wyczyny niczym z filmu o ,,INDIANA JONSIE”, a wy możecie spróbować pokonać drzewka nie wyciągając kajaka na brzeg popisując się zręcznością, odwagą i zwierzęcą siłą , można wszystkie drzewka pokonać nie wychodząc na brzeg oczywiście musi być ciepły dzień. Lub możecie dopływać do niskich na tym odcinku brzegów przed drzewami i przenosić kajak brzegiem ( przeniosek na tym odcinku jest zaledwie kilka większość przeszkód można opłynąć). Jeżeli proponowana trasa jest dla was za długa możecie na nocleg pod dachem zatrzymać się przy moście drogowym w miejscowości NOSOWO w XIX w. PAŁACU w pokojach hotelowych www.nosowo.zn.pl, www.ckiw-nosowo.ohp.pl. Od PAŁACU do PETRICO jest około 11 kilometrów i w tym odcinek 7 kilometrów z drzewami, czas na przepłynięcie tego odcinka to około 2.5 godziny więc kończąc spływ z noclegiem w PAŁACU NOSOWO i rezygnując z noclegu w PETRICO i dalszej trasy spływu na ten dzień, na wodzie będziecie około 5.5 godziny.
5.DZIEŃ SPŁYWU (PETRICO – łąka MIECHĘCINO)
– długość trasy: 27 km
– czas spływu: 6 godzin
– poziom trudności trasy: średnia
Spływ zaczynacie z PETRICO i musicie dopłynąć do łąki w MIECHĘCINIE. Do przepłynięcia macie około 27 kilometrów rzeki i zajmie to wam około 6 godzin. Trasa dalej bardzo łatwa i nie uciążliwa. Płyniecie dalej rzeką RADWIĄ do KARLINA przepływacie kolejno – pod mostem drogowym trasy SZCZECIN-KOSZALIN , następnie pod mostem kolejowym trasy BIAŁOGARD-KOŁOBRZEG jesteście w KARLINIE. W Karlinie zaraz za mostem plaża gdzie można wykąpać się pod czujnym okiem ratownika WOPR w okresie letnim i odpocząć plażując się. Po wyjściu na na górę z plaży do miasta jest market Biedronka gdzie można zrobić zakupy na kolejne dni spływu. Zaraz przy plaży jest restauracja ,, SKARPA ” gdzie przez cały rok można zjeść ciepły obiad. W Karlinie jest wiele prywatnych małych pensjonatów gdzie można zostać na atrakcyjny nocleg pod dachem. Można zorganizować kilku dniowy spływ rzeką Radew w mniej sprzyjających warunkach pogodowych nocując pod dachem w Petrico lub Nosowie i następnie w Karlinie kontynuując spływ do Kołobrzegu. Płynąc dalej przepływacie pod mostem drogowym BIAŁOGARD – KARLINO z lewej strony macie mały wodospad, płyniecie kawałek dalej i przenosicie kajaki przez ZABYTKOWĄ WYSPĘ BISKUPIĄ dobijając do lewego brzegu. Wodujecie kajaki i po około 300m spływu rzeką RADWIĄ wpływacie bez przeszkód w rzekę PARSĘTĘ. Płynąc dalej przepływacie przez próg wodny w Karlinie (dodatkowe urozmaicenie spokojnej trasy). Od Karlina płynie się około 2 godziny do mostu drogowego we WRZOSOWIE pod którym się przepływa. Płynąc dalej po około 30 minutach spływu przenosicie kajaki przez próg wodny w Pyszce. Następnie po około 10 minutach dopływa się do atrakcyjnie położonej polany na prawym brzegu w Miechęcinie gdzie można rozbić się pod namioty. Jeżeli chcecie dzwonicie do nas i dowozimy was z Miechęcina na nocleg z powrotem do PETRICO lub NOSOWA lub KARLINA a na następny dzień z powrotem dowieziemy was do Miechęcina żebyście mogli kontynuować spływ do KOŁOBRZEGU.
6.DZIEŃ SPŁYWU (MIECHĘCINO-KOŁOBRZEG)
– długość trasy: 35 km
– czas spływu: 5 godzin
– poziom trudności trasy: łatwa
Spływ zaczynacie z łąki w MIECHĘCINIE i musicie dopłynąć do KOŁOBRZEGU. Do przepłynięcia macie około 35 kilometrów i zajmie to wam około 4-5 godzin. Spokojny całkowicie bez przeszkód szeroki odcinek rzeki PARSĘTY. Płynąc z łąki Miechęcinio przepływacie pod mostami drogowymi w Bardach i w Ząbrowie gdzie na łąkach można zrobić przerwę z ogniskiem. Wpływając do KOŁOBRZEGU pod pierwszym mostem drogowym ul. MŁYŃSKA musicie uważać na duże głazy w rzece pod mostem jest silny prąd w tym miejscu i trzeba uważać. Płyniecie pod lewą częścią mostu w odległości około 1 m od lewego filaru mostu. Tuż za mostem robicie ostry zwrot w lewo i wpływacie w KANAŁ DRZEWNY którym przepływając pod mostem drogowym ul. E. ŁOPUSKIEGO dopłyniecie do hali MILENIUM gdzie kończycie spływ. Dalej jest port rybacki i nieciekawy zapach. Lub- po przepłynięciu pod mostem drogowym ul. MŁYŃSKIEJ dopływacie do prawego brzegu ul RZECZNEJ gdzie kończycie spływ lub płyniecie dalej rzeka PARSĘTĄ i przepływacie kolejno pod mostem drogowym ul. E. ŁOPUSKIEGO i dalej pod mostem kolejowo-drogowym ul. SOLNA gdzie za mostem dobijacie do prawego brzegu przy ul. BULWAR ZACISZE lub ul. REJA gdzie kończycie spływ. Dalej są już wody terytorialne i port a Kapitan Portu nie wyraża zwykle zgody na wpływanie kajakiem do morza przez port ze względu na duży ruch statków. W okresie letnim w KOŁOBRZEGU między mostami drogowymi ul. MŁYŃSKIEJ i ul. E. ŁOPUSKIEGO na rzece PARSĘCIE są dwie fontanny i można urządzić sobie wyścigi kajakowe do o koła fontann.
PRZYKŁADY SPŁYWÓW JEDNODNIOWYCH RZEKĄ RADWIĄ
* MOST drogowy na trasie MOSTOWO-DRZEWIANY- miejscowość MOSTOWO
czas około 10 godzin, około 18 km
(odcinek trudny dla doświadczonych kajakarzy-survivalowców)
* MOSTOWO-NIEDALINO ( jeziora ROSNOWO i HAJKA)
czas około 4 godzin, około 15 km
(łatwy odcinek dla początkujących kajakarzy)
* NIEDALINO-PETRICO
czas około 8 godzin, około 33 km
(łatwy odcinek dla początkujących kajakarzy)
* MOSTY drogowe w NOSOWIE do mostu BIAŁOGARD-KOSZALIN
czas około 100 minut, około 7 km
(trudny odcinek dla średnio zawansowanych kajakarzy)
* BIAŁOGÓRZYNO-KARLINO
czas około 6 godzin, około 25 km
(odcinek łatwy dla początkujących kajakarzy)
* PETRICO-BARDY
czas około 6 godzin, około 27 km
(odcinek łatwy dla początkujących kajakarzy)
* BARDY-KOŁOBRZEG
czas około 5 godzin, około 26 km
(odcinek łatwy dla początkujących kajakarzy)
Jeszcze kilka przedatnych informacji!
Całą rzekę RADEW można od mostu drogowego na trasie MOSTOWO-DRZEWIANY do KARLINA pokonać z noclegami pod dachem. Jeżeli ograniczają was finanse można spędzić noce pod namiotem, dogodnych miejsc na ,,dzikie” biwaki na całej trasie spływu nie brakuje. Możemy dowozić was z baz noclegowych na poszczególne odcinki RADWI i PARSĘTY i po zakończonym spływie zabierać was ze sprzętem na noclegi w pokojach hotelowych. Proponowane trasy są tylko luźną propozycją, możecie je zmieniać i ustalać własne odcinki, które chcecie przepłynąć jesteśmy do waszej dyspozycji, zawieziemy was w dowolnie wybrane miejsce i odbierzemy po spływie z każdego odcinka jeżeli będzie to technicznie wykonalne i są możliwości dojazdu w granicach zdrowego rozsądku. Czasy pokonania poszczególnych odcinków są uzależnione od sprawności grupy, ilości kajaków na spływie, długości przerw podczas spływu, czasu na pokonanie przeszkód, chęci do wiosłowania. Czasy mierzone były płynąc w grupie od 2 do 4 kajaków wiosłując średnim tempem z krótkimi przerwami podczas spływu. Poszczególne odcinki można pokonać w krótszym lub dłuższym czasie niż podany.
© 2023 Piraci Parsęty | Design by rd dublinowski.pl